Toksyna botulinowa

Wiele osób obawia się zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, niepotrzebnie! Substancja ta wykorzystywana na już od lat 80’tych, początkowo w leczeniu wielu stanów neurologicznych i okulistycznych, znalazła zastosowanie w przywracaniu młodego i zdrowego wyglądu skóry twarzy.

Botox przeznaczony jest głównie dla pacjentów chcących pozbyć się zmarszczek mimicznych, głównie górnej partii twarzy. Bez problemu likwiduje:

  • zmarszczki poprzeczne czoła/ lwie zmarszczki
  • kurze łapki
  • zmarszczki okolicy dolnej powieki
  • zmarszczki nad górną wargą
  • opadające kąciki ust

Jak działa toksyna botulinowa typu A? Wprowadzona do mięśnia powoduje jego czasową relaksację przez zablokowanie chemiczne połaczenia między nerwami a mięśniami. Mięsień nie może się kurczyć, w konsekwencji dochodzi do wygładzenia zmarszczek mimicznych.

Zabieg jest z reguły bezbolesny (na życzenie pacjenta skórę można znieczulić kremem) i krótki. Można pozwolić sobie na niego w przerwie na lunch. Ale jednak przez następne 3 godziny powstrzymywać się od wysiłku, gwałtownego schylania, pozycji leżącej.
Pierwsze rezultaty zabiegu pojawiają się między 5- 14 dniem od wstrzyknięcia botoxu. Efekt utrzymuje się 3-6 miesięcy, jednak w dużej mierze zależy od ilości zastosowanego preparatu oraz indywidualnych cech organizmu. Mimo, że po tym czasie mimika stopniowo powraca, skóra wygląda młodziej, jest wypoczęta (brak mimiki = okres odpoczynku skóry).
Zabiegi można powtarzać co 6-8 miesięcy, ale nie częściej niż co 3 miesiące.