Leczenie migreny toksyną botulinową.

Powiedz migrenie STOP!

Migrena w sposób przykry wpływ na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Nawracające, długotrwałe i wyjątkowo intensywne bóle głowy powiązane z innymi objawami uniemożliwiają  normalną aktywność. Według najnowszych badań toksyna botulinowa  może w znacznym stopniu ograniczyć liczbę bólów głowy u osób cierpiących na migrenę.

Zabieg polega na określeniu, które partie mięśni głowy  drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Preparat toksyny botulinowej wstrzykiwany jest do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane.

Odpowiednie dawki toksyny wstrzyknięte do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny, zapobiegają ich wystąpieniu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6 – 12 tygodni, następnie zabieg można powtórzyć.
Kilkunastominutowy zabieg nie wymaga znieczulenia ani żadnej rekonwalescencji – powrót do normalnej aktywności życiowej jest natychmiastowy.

Pierwsze efekty leczenia są zauważalne po tygodniu od zabiegu.Toksyna botulinowa skutecznie leczy migrenę w ponad 80% przypadkach. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmiejszenia ich częstotliwości i siły.